آشغال گیر

آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این مرحله عمل حذف و جداسازی مواد جامد و شناور با قطرهایی بیش از ۵.٠ سانتی متر صورت می‌پذیرد که باعث کاهش مقداری از بار آلودگی فاضلاب خام می‌شود. آشغالگیرها با غربال نمودن مواد زائدی مانند تکه های چوب، شاخ و برگ ها، جانوران مرده، تکه های البسه، پلاستیک ها و سایر جامدات موجب پیشگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات و فرآیندهای پایین دست و افزایش بازدهی آنها می شوند.

تقسیم بندی کلی آشغال گیرها

۱- بر اساس اندازه دهانه: آشغالگیر درشت، متوسط و ریز

۲- بر اساس شکل: آشغالگیر میله ای و سبدی

۳- بر اساس نحوه ی تمیز کردن: آشغالگیر مکانیکی و دستی

عملیات آشغالگیری مکانیکی به طور کلی
  1. جمع‌آوری آشغال
  2. انتقال آشغال به بیرون از کانال
  3. انتقال آشغال به داخل گاری و یا سبد
  4. سیستم شستشوی آشغال‌ها
  5. آشغال خردکن
  6. بسته‌بندی آشغال‌های خرد شده
آشغالگیرهای درشت

آشغالگیرهای درشت مواد جامد بزرگ، تکه های لباس و پسماندها را از فاضلاب حذف می کنند و معمولا دهانه هایی به اندازه ۶ میلیمتر یا بزرگتر دارند. بر اساس روش شستشو، این آشغالگیرها به دو نوع دستی و مکانیکی تقسیم بندی می‌شوند. آشغالگیرهای میله‌ای که به صورت دستی تمیز می‌شوند، در اغلب موارد به عنوان آشغالگیر رزرو درکانال کنار گذر آشغالگیری که به صورت مکانیکی تمیز می‌شوند، به کار می روند تا هنگامی‌که آشغال‌گیر مکانیکی در حال تعمیر شدن است و نیز هنگامی‌که در اثر قطع برق توانایی کارکردن ندارد، بتوان از آن استفاده نمود. در مناطقی که از این نوع آشغالگیر استفاده می‌گردد، طول این میله‌ها نباید از ۳ متر تجاوزکند تا فرد بتواند به راحتی آن را تمیزکند.

آشغالگیرهای ریز

از آشغالگیرهای ریز غالبا برای حذف موادی که امکان ایجاد مشکلات متعدد راهبری و تعمیر و نگهداری در فرآیندهای پایین دست را دارند، استفاده می شود؛ به خصوص در مواردی که تصفیه اولیه ندارند. اندازه ی معمول برای دهانه ی این آشغالگیرها ۱٫۵ تا ۶ میلیمتر می باشد. استفاده از آشغالگیرهای بسیار ریز، با دهانه هایی به اندازه ی ۰٫۲ تا ۱٫۵ میلیمتر، بعد از آشغالگیرهای ریز و درشت می تواند میزان جامدات معلق را به نزدیکی سطح جامدات معلق حاصل از زلال سازی اولیه کاهش دهد.

انواع آشغالگیر فاضلابی:

۱. آشغالگیر دستی

۲. آشغالگیر مکانیکی

۳. آشغالگیر سبدی

۴. آشغالگیر گیربکسی

۵. آشغالگیر دانه درشت

۶. آشغالگیر دانه ریز

۷. آشغالگیر تمام اتوماتیک

تصاویر برخی انواع آشغال گیر

آشغال گیر مکانیکی چنگکی MR
آشغال گیر  پله ای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا