فرهنگ سلامتی

در فرهنگی که ارزش سلامتی را می دانند، وقتی ۱۰ هزار قدم روی ردیاب های بدنسازی خود میبینیم جشن می گیریم. اما تصور کنید چاره ای ندارید جز اینکه از هر راه پیاده روی برای جمع آوری آب برای خانواده خود استفاده کنید. آبی که اغلب آلوده و ناسالم است. حال تصور کنید که شما یک زن باردار یا یک کودک پنج ساله هستید و مهم نیست که چه احساسی دارید، هر روز و هر روز دو ساعت سفر کنید. این واقعیت برای کودکان و زنان در سراسر جهان است که برای خانواده های خود به آب احتیاج دارند.

ما باید خودمان را به چالش بکشیم تا در تجربه افرادی که به آب سالم دسترسی ندارند، ابراز شفقت نماییم و با انجام آنچه می توانیم مشکل آب رسانی سالم را برای جوامع مختلف بر طرف نماییم.

در سال ۲۰۱۹ ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و یونیسف گزارش دادند:

  1. ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان مدیریت مناسبی برای خدمات آب آشامیدنی ندارند.
  2. ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان فاقد خدمات بهداشتی با ایمن هستند. این تقریباً نیمی از جمعیت جهان است.
  3. هر روز شش هزار کودک در اثر بیماری های مرتبط با آب می میرند.
  4. مسئولیت جمع آوری آب به طور نامتناسب بر دوش زنان و دختران می افتد و در نتیجه باعث از بین رفتن موقعیت تحصیلی آنان می شود.
  5. کودکان در سن ۵ سالگی برای جمع آوری آب ناسالم و کثیف، شش ساعت یا بیشتر سفر می کنند.
  6. این حقایق برای هیچ یک از ما قابل قبول نیست. ولی چطور می توان به معضل کمک کرد؟        می توانیم با سرمایه گذاری در جوامع و دسترسی به آب سالم شروع کنیم.

 

چگونه مشکل آب سالم را در جامعه اجرا کنیم؟

در کشور های پیشرفته وقتی آب سالم را برای مردم تامیین می کنند آن ها را رها نمی کنند. مأموریت آن ها شامل موارد بسیاری است. که شامل  توانمندسازی مردم محلی، از نظر رشد جسمی، اجتماعی، اقتصادی و معنوی است.رویکردهای آن ها برای تامیین آب سالم در یک جامعه شامل سرمایه گذاری در افراد، اجرای دقیق  راه حل ها ، پیگیر شدن پروژه ها برای رسیدن به موفقیت و القای امید است.

 

رویکردهایی که کشورهای پیشرفته جرا میکنند:

۱.سرمایه گذاری در مردم

برای ایجاد تغییر طولانی مدت و پایدار، باید روی افرادی که خدمت می کنیم سرمایه گذاری کنیم. بنابراین ما با استفاده از برنامه های درس بهداشت و سلامت، فراهم کردن تجهیزات و ملزومات مردم محلی را از نظر فرهنگی و سلامت مجهز میکنیم.

آن ها با استفاده از دادن گواهینامه های آموزشی به مردم محلی  این توانایی را به مردم میدهد که خود در حفظ منابع و سلامت آب کوشا باشند علاوه بر این بتوانند این آموزش ها را به بقیه افراد هم منتقل کنند. داشتن مالکیت باعث ایجاد حس غرور و صداقت می شود و بهبود رفاه افراد جامع رابه همراه دارد.

مربیان بهداشت به  مردم محلی آموزش های لازم مانند آب آلوده چیست بیماری هایی که میتواند اینجاد کند و آموزش هایی از این قبیل میدهند. و معمولا دو برنامه درسی و بهداشتی برای زنان و یچه ها به طور جداگانه برگذار می کنند.

سرمایه گذاری در مردم بسیار تاثیر مثبتی دارد زیرا نه تنها تحول برای مردم در حال حاضر نشان می دهد بلکه باعث تغییراتی در نسل های آینده نیز می شود.

۲.اجرای سیستم های مناسب

سیستم های تصفیه آب یکسان مناسب و کافی نیست. هر جامعه منحصر به فرد است و هنگام اجرای پروژه های آب سالم، نیازهای متفاوتی دارند. به همین دلیل ، بسیار مهم است که  سیستم های آب را پس از تحقیقات گسترده و آزمایش آب، مخصوص همان جامعه طراحی کرد.

مواردی که برای طراحی هر سیستم در نظر گرفته میشود:

سهولت استفاده

ساخت با کیفیت

تعمیر و نگهداری کم

قابلیت اطمینان

۳.پیگیری تا رسیدن به موفقیت طولانی مدت

آن ها نه تنها به اینجا و هم اکنون اهمیت می دهند ، بلکه سرمایه گذاری می کنند تا فرصت هایی را برای آینده ای مملو از امید که برای نسل ها بعد  فراهم کنند. با پیگیری  برنامه لازم برای تصفیه آب و گزارش نتایج، به دنبال موفقیت طولانی مدت هستند. این داده ها به آن ها و رهبران محلی این فرصت می دهد تا سیستم ها را بیاموزند و در بروز کردن آن ها کوشا باشند.

۴. القای امید

امید منجر به پیشرفت می شود. امید مردم از نظر روحی، عاطفی و جسمی  تغییر می دهد. وقتی افراد امید دارند، به طور مثبت به مسائل نگاه می کنند، و با سلامتی خود بیشتر اهمیت میدهند.

همه ما به دنبال این هستیم تا کیفیت زندگی را خود و بقیه افراد جامعه را بالا ببریم  که  ضرورت آب سالم  در دسترس و بی خطر یکی از اصلی ترین و اولیه ترین نیاز مردم هست

شرکت شیمی گستر محیط زیست با در نظر گرفتن همه پارامتر های مهم و نیز تعهد کاری و اخلاقی پروژهای خود را پیش می برد تا بتواند به کشور و مردم خود خدمات رسانی کند. شما می توانید برای مشاوره و گرفتن راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا