تاثیر آب و مواردی که آب را آلوده می کنند در صنعت های مختلف

تولیدکنندگان با چالش های زیادی در زمینه پیش تصفیه فاضلاب روبرو هستند. در این مقاله، شش فاضلاب مختلف صنعت – مواد غذایی و آشامیدنی، فلزات اولیه، معدن و فرآوری مواد معدنی، نفت و گاز، خودرو با توجه به نحوه تشکیل و عوامل اصلی آلودگی بررسی می شود.

غذا و نوشیدنی

از تولید گوشت گاو، ماهی و مرغ گرفته تا پنیر، لبنیات، روغن های خوراکی و غذاهای آماده، بسیاری از چالش های تصفیه فاضلاب مشابه هستند. فرایندهای تصفیه و بهداشتی نه تنها نیاز به استفاده از مواد شیمیایی مختلف دارد، بلکه به مقدار زیادی آب نیز نیاز دارد. ترکیبی از آب، مواد شیمیایی تمیز کننده و باقیمانده مواد غذایی حاصل از فرآیند تولید، منجر به آلودگی آب اغلب به شکل امولسیون می شود.

آلودگی های اصلی نگران کننده عبارتند از:

چربی ها ، روغن ها و گریس ها

جامدات معلق

مقدار اکسیژن مورد نیاز بیولوژیکی

مقدار اکسیژن مورد نیاز شیمیایی

آلاینده های فلزات اولیه

تولید فلزات اولیه مانند آسیاب های فولادی، آهن با کاهش مستقیم (DRI) و رول  آلومینیوم همه برای جداسازی موثر روغن و جامدات  از آب به تصفیه فاضلاب  متکی هستند. آب فرآیندی به آبی گفته می شود که در هنگام تولید یا فرآیند صنعتی با هر ماده اولیه، محصول، محصول جانبی یا زباله تماس پیدا کند.

از آنجا که در مراحل مختلف فرآیند تولید از جمله در حین خنک سازی، مهار گرد و غبار، تمیز کردن، عملیات حرارتی و انتقال مواد زائد، آب از اهمیت برخوردار است. به طور معمول، کارخانه های فلزی  فاضلاب اولیه خود را مستقیماً تخلیه می کنند و این امر تصفیه را از اهمیت ویژه ای برخوردار می سازد.

مهمترین آلاینده های فاضلاب اولیه فلزات عبارتند از:

جامدات معلق

روغن و گریسپ

فلزات سنگین:

سرب

فلز روی

کروم

نیکل

آهن

استخراج و فرآوری مواد معدنی

در دسترس بودن و کیفیت آب نقش اساسی در استخراج و فرآوری مواد معدنی دارد. از آب فرآیندی در کارخانه های صنعتی، فرآیندهای صنعتی و تأسیسات تولیدی به دنبال پیش تصفیه گسترده آب مانند نرم کردن یا از بین بردن مواد معدنی از آب استفاده می شود. هدف از تصفیه آب فرآوری این است که بتوانید آب را برای استفاده مجدد و بازچرخانی در فرآیند صنعتی بازیافت کنید.  ماسه و سنگدانه هایی که در مصالح  ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرند باید عاری از ناخالصی باشند، بنابراین آنها را با آب  “شستشو” می دهند تا ذرات گل و لای، که در آب معلق می شوند، از بین بروند.

فاضلاب حاصل از عملیات استخراج باید به درستی مدیریت شود تا از آلودگی آب یا خاک ناشی از شسته شدن فلزات سنگین جلوگیری شود. استخراج فاضلاب اغلب اسیدی است و برای بالا بردن PH آن لازم است که آهک، سنگ آهک یا سود سوز آور به فاضلاب اضافه شود. سپس فلزات محلول می توانند از محلول رسوب کرده و درحوضچه های ته نشینی  رسوب میکنند.

آب فرآوری شده حاصل از صنعت معدن و فرآوری مواد معدنی معمولاً به این موارد آلوده می شود:

جامدات معلق

نمکها

اسیدهای فلزی

نفت و گاز

آب تولید شده در هنگام استخراج روغن، معروف به عملیات آپ استریم (جریان بالارونده آب)، مهمترین و حجیم ترین جریان آب صنعت را تشکیل می دهد.

صرف نظر از روشی که برای استخراج نفت یا گاز انتخاب شده است، آب همیشه همراه آن استخراج می شود. برای شرکت ها بسیار مهم است که آب آلوده را به گونه ای تصفیه کنند که همچنان بازیابی بهینه روغن داشته باشند، از آب تولید شده استفاده مجدد کرده و آب تزریق شده را تصفیه کنند.

آب تولید شده به شدت با این موارد آلوده می شود:

هیدروکربن ها

روغن

پساب حاصل از پالایشگاه نفت خام در طول فرایند استخراج نفت حاصل می شود . تصفیه این فاضلاب معمولاً دشوار است، زیرا به شکل امولسیون شده است. نفت خام قبل از اینکه به واحدهای تصفیه وارد باید از آب جدا شود. اگر جدا نشود، باعث مسدود شدن و زنگ زدن کمک کالایشگاه ها می شود. هر آبی که با نفت خام تماس پیدا کند باید به عنوان فاضلاب تصفیه شود. دفع فاضلاب حاصل از تصفیه و سایر فعالیتهای پایین رونده جریان صنعتی نیز می تواند پس از تصفیه مجددا مورد استفاده قرار گیرد و به حفظ منابع آب گرانبهای کمک کند.

آب باید از موارد زیر پاک شود:

روغنها

هیدروکربن ها

سولفید هیدروژن

آمونیاک

فنل ها

تقاضای اکسیژن شیمیایی

تقاضای اکسیژن بیولوژیکی

خودرو

طبق برآوردها، برای تولید یک وسیله نقلیه می توان به حدود ۴۰،۰۰۰ گالن آب نیاز است. فرآیند تولید قطعات خودرو و خودرو توسط آب تأمین می شود. به همین دلیل ، برای صنعت خودرو سازی حذف آلاینده ها از آب، برای  حفظ منابع آب ضروری است. فاضلاب از ضایعات روغن خنک کننده، عملیات آبکاری، حمام و شستشو تولید می شود که به چند مورد اشاره می شود. آب تمیز در تمام مراحل حیاتی است. در کنار این، تصفیه بیش از حد رنگ باعث تولید فاضلاب روغنی می شود.

صرف نظر از اینکه از آب در چه مرحله ای استفاده می شود، فاضلاب در صنعت خودرو به شدت آلوده است:

روغن

جامدات معلق

گریس

هیدروکربن ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا