روز جهانی آب

در سال ۱۹۹۲ و در بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل که در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار شد، موضوع روز جهانی آب رسما مطرح شد. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه ۲۱ سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه‌سازی مردم در مورد آب اختصاص داده و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامیداشت آن بکوشند.

هدف از روز جهانی آب، ۲۲ مارس هر سال که مصادف با دوم فروردین است، جلب توجه همگان به اهمیت آب است. شعار امسال (۲۰۲۰)، «آب و تغییر اقلیم» نام دارد که هدف از آن، نمایش ارتباط تنگاتنگ آب و تغییر اقلیم است.

با افزایش جمعیت کره زمین، درخواست برای آب افزایش می یابد که منجر به تخلیه منابع طبیعی و تخریب محیط زیست در بسیاری از نقاط شده است. راه حل هایی در این زمینه ارائه شده است مثل: اتخاذ تکنیک ها و روش های کشاورزی مبتنی بر اقلیم و افزایش بازچرخانی ایمن پساب.

آب ارزشمندترین منبع ما است، از همین رو میبایست در استفاده از آن مسئولیت پذیرتر باشیم. بایستی بین نیازهای آبی جامعه تعادل برقرار کنیم و در کنار آن از این اطمینان حاصل کنیم که قشر ضعیف و کم درآمد جامعه نیز از این منبع ارزشمند بهره گیرند.

مواردی که در کمپین ۲۰۲۰ روز جهانی آب به آنها پرداخته شده عبارتند از:

  1. جایی برای انتظار وجود ندارد. سیاست گذاران اقلیمی میبایست آب را در راس امور قرار دهند.
  2. آب میتواند به کمک ما در جنگ با تغییر اقلیم بیاید. برای این موضوع راه حل های پایدار، قابل اتخاذ و مقیاس پذیری وجود دارند.
  3. هر کسی میتواند نقشی در این زمینه ایفا کند. در زندگی روزمره، گام های آسانی وجود دارد که میتوان با برداشتن آنها، به حل مشکل تغییر اقلیم بپردازیم.

اما روز جهانی آب امسال برخلاف تمام سال هایی بود  که تاکنون تجربه کرده ایم بودیم. Coronavirus که به عنوان COVID-19 شناخته می شود با سرعت نگران کننده ای در حال رواج است. علاوه بر آب سالم  بهداشت فردی و اجتماعی بیش از هر زمان دیگری برای جلوگیری از گسترش کروناویروس و صاف شدن منحنی پیشرفت از اهمیت بیشتری برخوردار است.

روز جهانی آب ما را به یاد یک موضوع مشترک در سراسر بشریت می اندازد – ما به آب سالم نیاز داریم.

از آن جایی که شست و شوی دست ها یکی از بهترین راه کار ها برای جلوگیری از پیشرفت ویروس می باشد پس رساندن   آب سالم  و تصفیه شده که اساسی ترین بخش ساختمان بهداشتی است  به همراه آموزش بهداشت وسلامت ابتدایی ترین و مهم ترین اقدامی است که می توان انجام داد.

بنابراین آب و سلامت آن باید بیش از پیش مورد توجه همگان قرار بگیرد.

در طول این بحران، برای مدیریت باید از جوامع بیش از پیش حمایت کنیم:

  1. طراحی و نصب سیستم های تصفیه آب برای اطمینان از سلامت آب
  2. آموزش نجات بخش زندگی بهداشت و سلامت
  3. بهبود کیفیت زندگی برای خانواده ها

روز جهانی آب امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به حالت معلق در آمده است،  اکثر کسب و کار ها و مناسبت ها مهم کشور ها و جهان بسیار کم رونق و کم رنگ شده است. تنها ترین راه مقابله با این ویروس و گذشتن از این اپیدمی رعایت کردن بهداشت فردی و اجتماعی، نظافت و استفاده از آب سالم و تمیز است.

برای شکست و از بین بردن ویروس کرونا همه با هم تلاش کنیم.

آب سالم + بهداشت و سلامت =  صاف شدن نمودار پیشرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا