چربی گیرAPI

چربی گیر (API (American Petroleum Institute یکی از رایج ترین دستگاه های حذف روغن و نفت از آب می باشد که در پالایشگاه ها کاربرد گسترده ای دارند. طراحی و ساخت چربی گیر API بر اساس قانون استوک و اختلاف دانسیته ذرات جامد و مایع صورت گرفته و در محیط هایی با دمای بیش از ۵ درجه سانتی گراد راندمان بالایی دارد.

طراحی این جداسازها بر مبنای اختلاف وزن مخصوص بین آب و نفت (روغن) می باشد چرا که این عدد بسیار کوچکتر از اختلاف وزن مخصوص میان آب و ذرات جامد معلق است.

بر اساس معیارهای موجود در این طراحی، بیشتر جامدات معلق در کف جداساز و به عنوان لایه ای رسوبی ته نشین می شوند، روغن به بالای جداساز آمده و فاضلاب در لایه ی میانی بین روغن در بالا و جامدات در کف، خواهد بود. استانداردهای طراحی پکیج چربی گیر API، زمانی که به درستی اعمال شوند، تنظیمات مربوط به هندسه، طراحی و اندازه ی جداساز را فراتر از اصول ساده ی قانون استوک اعمال خواهند کرد. این موارد شامل مقدار دبی مجاز ورودی، تلفات ناشی از آشفتگی موجود در خروجی و سایر عوامل دیگر می باشد.

روش کار دستگاه API
  • فاضلاب از دریچه های ورودی به داخل دستگاه API وارد شده و برای مدت زمان مشخص شده در مرحله طراحی دستگاه در مخزن قرار می گیرند.
  • با توجه به وزن و اندازه هر یک از ذرات کلوئیدی و جامد موجود در آب، در مدت زمان های متفاوت ذرات رو به بالا یا پایین حرکت می کنند. ذرات روغنی بخاطر داشتن وزن سبک تر از آب به بالا و مواد جامد به پایین مخزن منتقل و ته نشین می گردند.
  • مانند چربی گیر DAF، ذرات روغنی تجمع پیدا کرده در سطح آب به صورت دوره ای توسط اسکیمرها جمع آوری و به بیرون از دستگاه منتقل می گردند.
  • مواد جامد و سنگین ته نشین شده در کف دستگاه توسط پمپ های لجن کش مخصوص و در دوره های مختلف جمع آوری و به بیرون از دستگاه انتقال پیدا می کنند.
  • فاضلاب و آب بدون ذرات روغنی که در لایه میانی دستگاه قرار می گیرند از دریچه های مخصوص به بیرون از پکیج منتقل خواهند شد
  • در صورت وجود ذرات روغن کوچکتر از ۱۵۰ میکرون در آب، پس از پشت سرگذاشتن مراحل API، آب وارد چربی گیرهای دیگری از قبیل DAF خواهد شد تا با حذف ذرات کوچکتر کیفیت آب افزایش پیدا کنند. البته لازم به ذکر است که این گام به محلی که چربی گیر مورد استفاده قرار می گیرد بستگی دارد و ممکن است در برخی از شرایط به این مرحله نیاز نباشد.
پیکیج تصفیه تکمیلی

دربعضی از موارد و به دلیل محدودیت های موجود در عملکرد بهینه ی جداسازهای API، آب خروجی از این واحد برای تخلیه به محیط یا استفاده ی مجدد مناسب نیست و نیاز به انجام برخی مراحل تصفیه تکمیلی دیگر دارد.  برای حل این  مشکل شرکت شیمی گستر محیط زیست  برای حذف ذرات و قطرات نفت (روغن) کوچکتر از ۱۵۰ میکرون، هیدروکربن ها و مواد محلول، نفت (روغن های) سنگین تر و سایر آلاینده هایی که توسط پکیج چربی گیر API حذف نشده اند،پکیج تصفیه آب خروجی را طراحی کرده است. این روش ها شامل سیستم های شناورسازی با هوای محلول (DAF)، تصفیه بیولوژیکی هوازی و بی هوازی، جداسازها با صفحات موازی و فیلترهای کربنی می باشند.

کاربرد دستگاه API

استفاده از جداکننده های آب و روغن (OWS) برای جداسازی روغن و نفت از پساب خروجی از کشتی ها یا آب انباشته شده در آنها.

از جداکننده های آب و نفت (روغن) معمولا در پست های برق نیز استفاده می شود.

جداسازی ذرات روغن از آب برای استفاده در ترانسفروماتورهای پست های برق

جداسازی ذرات کلوئیدی خروجی از پساب کشتی ها در بنادر و دریا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا