پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

با توجه به گسترش روز افزون جمعیت و کمبود آب و آلودگی سفره آب زیرمینی و آلودگی خاک و محیط زیست، ضرورت تصفیه فاضلاب و باز چرخانی آب مصرف شده توسط انسان ایجاب می کند که برای حل این مشکل به موضوع تصفیه فاضلاب انسانی رو بیاوریم. فاضلاب تولید شده توسط فعالیت های انسانی در خانوارها مانند استحمام، شستشوی البسه، شستن ظروف، دفع زباله، سرویس بهداشتی و … “فاضلاب بهداشتی – انسانی” نامیده می شود که معمولاً حاوی مقادیر بسیار کمی از آلاینده ها می باشد.

فاضلاب انسانی در ابتدا بوسیله لوله کشی های موجود در ساختمانها وارد شبکه جمع آوری فاضلاب شده و در ورودی سپتیک تانک فاضلاب ابتدا از یک سبد آشغالگیر عبور داد می شود. سپس در یک کانال دانه گیری، دانه های شن و ماسه موجود در فاضلاب حذف می گردد و بوسیله پمپ های لجن کش موجود در ایستگاه پمپاژ، به داخل پکیج تصفیه فاضلاب انسانی هدایت می شود. فاضلاب انسانی در مخزن بیولوژیکی هوازی، تحت تاثیر فعالیت میکروارگانیزم های هوازی سبب حذف آلاینده های موجود در فاضلاب و کاهش BOD و COD می گردد.

سپس فاضلاب وارد قسمت ته نشینی شده و لخته های لجن تشکیل شده در مخزن هوادهی تحت تاثیر نیروی جاذبه در حوضچه ته نشینی ته نشین شده و بوسیله ایرلیفت پمپ قسمت مازاد لجن به مخزن ذخیره لجن انتقال یافته ودر آنجا تا زمان تخلیه، نگهداری می شود. خروجی زلال از سرریز های کنگره ای شکل ته نشینی وارد قسمت کلر زنی شده و پس از ضد عفونی و میکروب زدایی، از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی خارج می شوند.

معمولا طی ۲ مرحله فاضلاب انسانی را تصفیه می کنند:
  • این اولین گام برای تصفیه فاضلاب/پساب بوده و در طی آن در حدود ۴۰ تا ۶۰ از جامدات معلق حذف می شوند.
  • این مرحله شامل آشغال گیری و حذف مواد جامد بزرگی است که می توانند به ورودی مخازن و سایر تجهیزات آسیب برسانند.
  • در این مرحله معمولاً از دانه گیرها برای کاهش سرعت جریان فاضلاب و ته نشین شدن دانه ها در کف مخزن (به صورت طبیعی) نیز استفاده می شود.
  • از زلال ساز اولیه یا مخازن ته نشینی نیز برای جداسازی آلاینده های شناور یا مستغرق نیز استفاده می شود.
  • فاضلاب آشغال گیری شده از مخازن اولیه (مرحله اول) به سیستم تصفیه ثانویه منتقل می شوند.
مرحله دوم :

این مرحله جایی است که تصفیه بیولوژیکی (هوازی/غیرهوازی) فاضلاب مرحله اول در آن صورت گرفته و تا ۹۰ درصد از مواد آلی حذف می شوند.

معمولاً در این مرحله با به کار گیری فرآیند لجن فعال و استفاده از اکسیژن محلول رشد فلوک های بیولوژیکی تسریع شده و همین امر موجب حذف مواد آلی می گردد.

برگشت مداوم لجن فعال حاوی باکتری ها به مخزن هوادهی به منظور افزایش نرخ تجزیه مواد آلی انجام می پذیرد.

در این مرحله باکتری ها با حمله به مواد جامد محلول و مواد جامد معلق کوچکی که در مرحله اول ته نشین نشده اند، اقدام به تجزیه آن‌ها می نمایند.

سپس پساب به مخازن ته نشینی ثانویه منتقل می شود تا لجن ته نشین شده، و ۹۰ تا ۹۵ درصد از آلاینده ها از آب حذف شوند.

واحد های پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

تصفیه فاضلاب انسانی بوسیله واحد های پیش ساخته ای انجام می شود که به آنها پکیج تصفیه فاضلاب انسانی می گویند.

فرآیند های تصفیه فاضلاب انسانی

فرآیندهای گوناگونی جهت تصفیه فاضلاب انسانی در دسترس می باشد که به آنها اشاره خواهیم کرد. اما در حال حاضر از روش لجن فعال هوادهی گسترده جهت تصفیه فاضلاب های انسانی در اکثر نقاط کشور و جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

فرآیند MBBR ، فرآیند IFAS ، فرآیند SBR ، فرآیند A2O ، فرآیند MBR از جمله فرآیندهای تصفیه فاضلاب انسانی می باشد که در هر پروژه و به فراخور شرایط هر پروژه یکی از فرآیندهای ذکر شده جهت تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

واحد های مورد نیاز موجود در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی شامل موارد زیر میباشند :

آشغالگیری

دانه گیری

متعادل ساز

ایستگاه پمپاژ

واحد هوادهی

تجهیزات مورد نیاز هوادهی

پایپینگ مورد نیاز هوادهی

دیفیوزر های تقسیم حباب های هوا

ته نشینی، ایرلیفت پمپ

کلر زنی (پکیج تزریق کلر)

مخزن نگهداری و هاضم لجن بیولوژیکی

اتاقک کنترل جهت قرار دادن تجهیزات تصفیه خانه، تابلو کنترل و توزیع قدرت

بلوئر ها و دیفیوزرها

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی
طراحی-پکیج-تصفیه-فاضلاب-انسانی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب انسانی بستگی به شرایطی از قبیل مقدار حجم فاضلاب انسانی، شرایط محل نصب و نوع متریال ساخت دارد. این نوع پکیج ها برای تصفیه فاضلاب انسانی از ظرفیت ۵ الی ۱۰۰ مترمکعب در روز قابل ساخت هستند. با توجه به روش های نوین تصفیه فاضلاب ابعاد دستگاه تصفیه فاضلاب انسانی نیز متغیر می باشد.استفاده یا عدم استفاده از موارد ذکر شده ای که در ادامه می آید در تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب انسانی نقش بسزایی دارند.

 برای اطلاع بیشتر شرکت شیمی گستر محیط زیست برای مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای پروژه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا