سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی

صنایع و کارخانجات از بزرگترین مصرف کنندگان آب و عمدترین تولید کنندگان فاضلاب به شمار می روند. پسابهای صنعتی بسته به نوع صنعت ، نحوه تولید و چگونگی مصرف آب از نظر کمیت و کیفیت بسیار متنوع و متغیر می باشند. از همین رو فرایندهای تصفیه فاضلاب صنعتی بسیار متنوع و گاهی پیچیده تر از روش تصفیه فاضلاب بهداشتی است. لذا طراحی و ساخت سیستم های فاضلاب صنعتی پس از بررسی دقیق کمی و کیفی فاضلاب و بر اساس نتایج نمونه برداری ها و آزمایشات صورت می پذیرد. در صورتی که پساب به لحاظ بیولوژیکی قابل تجزیه توسط باکترها باشد به ویژه در اغلب صنایع غذایی از قبیل کشتارگاها، فراورده های پروتئینی، صنایع شیر و لبنیات پکیج های نوین تصفیه فاضلاب ارزان ترین و اقتصادی ترین روش تلقی می شود.

اما در صنایع شیمیایی، کارخانجات رنگرزی، آبکاری ، خطوط رنگ و مانند آن به دلیل ماهیت شیمیایی و سمی غالبا از فرایندهای تصفیه شیمیایی به منظور جداسازی آلاینده ها استفاده می شود. گاهی ممکن است جهت تصفیه مقدماتی  و تکمیلی پساب های صنعتی از روش های کمکی دیگری نظیر چربی گیری، نیترات زدایی، فیلتراسیون یا روش های پیشرفته ای از قبیل اکسیداسیون با گاز ازن یا جذب توسط ذغال فعال و نظایر بهره جست.

کارشناسان ما در شرکت شیمی گستر محیط زیست، بصورت تمام وقت به منظور مشاوره،  طراحی و تولید پکیج تصفیه فاضلاب های صنعتی در خدمت شما عزیزان خواهد بود.

پساب چیست؟

تقریباً هیچ صنعتی بدون استفاده از آب نمیتواند ادامه حیات بدهد و آب مصرف شده به همراه مواد زائد سربار تولید تشکیل پساب را داده و باید به شکلی مناسب تصفیه و سپس دفع گردد. بطور کلی آب آلوده یا فاضلاب به آبی گفته می شود که در اثر مصارف گوناگون و ورود مواد خارجی کیفیت آن تغییر یافته و برای مصرف قبلی غیر قابل استفاده شده است.

فاضلاب صنعتی (Industrial Wastewater) به آب دورریز ناشی از فعالیت های صنعتی اطلاق می شود. فاضلابهای صنعتی در اثر مصرف آب در فعالیتهای صنعتی و یا از منابع صنعتی و در طول مراحل مختلف تولید بوجود می آیند و بعضاً خطرناک ترین نوع فاضلابها را تشکیل میدهند. کیفیت فاضلاب صنعتی با توجه به نوع صنعت بسیار متنوع بوده و می تواند حاوی آلاینده های فیزیکی، شیمیایی، آلی و بیولوژیکی باشد.

با توجه به تنوع بسیار زیاد مواد شیمیائی مصرفی در صنعت و کاربرد روشهای گوناگون در تولید ، کیفیت آلودگی پسابهای صنعتی بسیار متنوع بوده و بستگی زیادی به صنعت مربوطه دارد مثلاً در صنایع فلزی ، فرایند تولید یا پوشش قطعات فلزی ، مقدار زیادی پسابهای آلوده به فلزات سنگین از قبیل مس ، کادمیوم ، نقره ، جیوه ، کرم و یا نیکل ایجاد می کند که این عناصر از خطرناک ترین عوامل آلاینده محسوب شده و اثرات ژنتیکی و یا سرطان‌زائی آن به اثبات رسیده است.

همچنین برای مثال دیگر، در صنایع لبنیات مقدار زیادی چربی های محلول از بخش های مختلف واحد تولید وارد فاضلاب شده و لزوما بایستی با روش های مخصوص جداسازی و حذف گردد.

روش های تصفیه فاضلاب های صنعتی:

۱) روش های فیزیکی

به روش هایی که طی آنها از نیروها و ویژگی های فیزیکی مواد برای حذف آنها استفاده می شود، روش های فیزیکی می گویند. آشغالگیری، دانه گیری، ترسیب شیمیایی، فیلتراسیون و ته نشینی نمونه هایی از روشهای فیزیکی تصفیه فاضلاب هستند.

۲) روش های شیمیایی:

به روش هایی که در آنها برای حذف آلاینده ها از مواد و واکنش های شیمیایی استفاده می شود، گفته می شود. هوادهی، انعقاد و لخته سازی، تبادل یون، تنظیم pH جزء روش های شیمیایی محسوب می گردند.

۳) روش های بیولوژیکی:

در این روش از فرآیندهای بیولوژیکی برای حذف آلاینده ها استفاده می شود. روش های بیولوژیکی را می توان به دودسته کلی تقسیم بندی می نمایند:

الف. روش های هوازی:

برخی از فرآیندهای بیولوژیکی در حضور اکسیژن محلول صورت می پذیرد که به آنها فرآیندهای هوازی و به روش هایی که از فرآیندهای هوازی در آنها استفاده می شود، روش های بیولوژیکی هوازی گفته می شود. روش لجن فعال، لجن فعال به هوادهی گسترده، RBC، SBR، MBR نمونه هایی از روش های بیولوژیکی هوازی می باشند.

ب. روش های بی هوازی:

به فرآیندهایی که در غیاب اکسیژن محلول توسط میکروارگانیسم ها اتفاق می افتد، فرآیندهای بی هوازی می گویند. در روشهای بیولوژیکی تصفیه فاضلاب از این فرآیندها استفاده می شود. روش UASB، FBR،ASBR نمونه هایی از روش های بی هوازی تصفیه فاضلاب هستند. لازم به ذکر است که در سپتیک تانک ها به سبب عدم وجود اکسیژن محلول کافی فرآیند های بی هوازی بیولوژیکی غالب هستند.

بخش‌های تشکیل دهنده پکیج‌ تصفیه فاضلاب صنعتی

آشغالگیر: حذف و جداسازی مواد جامد و شناور در فاضلاب.

متعادل ساز:  جهت یکنواخت سازی و همگن سازی پسابهایی که دارای شدت و غلظت متفاوت هستند.

واحد اختلاط سریع: اختلاط سریع از جمله واحدهای مهم در بسیاری از فازهای تصفیه خانه می باشد. اغلب اوقات اختلاط سریع پیوسته در جایی که یک ماده باید با سایر مواد مخلوط شود کاربرد دارد. در این مرحله از فرآیند که به اصطلاح قلب روش تصفیه شیمیایی به حساب می آید، از مواد منعقد کننده (آلوم- سولفات آهن-آهک) یا مواد کمک منعقد کننده (پلی الکترولیت) استفاده می شود. در این واحد با استفاده از همزنهای دور تند، فاضلاب با مواد منعقد کننده به مدت تقریبا ۱۰ دقیقا با دور تند همزده می شود.

واحد لخته سازی (فولکولاسیون) :

بعد از تزریق مواد منعقدکننده در واحد اختلاط سریع فاضلاب به واحد لخته سازی متقل می شود و مدت زمان بیشتری( تقریبا ۳۰ دقیقه) با سرعت کمتری نسبت به اختلاط سریع هم زده می شود. از جمله عوامل موثر در فرآیند لخته سازی می توان به PH ، درجه حرارت فاضلاب و سرعت اختلاط اشاره کرد.

مخزن ته نشینی :

مخزنی است که در آن فاز جامد از مایع جدا شده و جامدات به هم تنیده شده در آن با استفاده از نیروی ثقل در این مخزن ته نشین می شوند. فاضلاب مرحله لخته سازی به واحد ته نشینی منتقل می شود و در این واحد زمان لازم برای ته نشین شدن لخته های ایجاد شده به فاضلاب داده می شود.

فیلترشنی :

فیلترهای شنی تحت فشار، متداولترین و پرکاربردترین مخازن شناخته شده برای انجام عمل فیلترسیون و کاهش کدورت آب در جهان به شمار می رود. بعد از واحد ته نشینی، فاضلاب به منظور رفع کدورت و مواد معلق جزئی در فاضلاب از واحد فیلترشنی استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب صنایع مختلف

تصفیه فاضلاب کشتارگاه

در صنعت آب و فاضلاب، یکی از خطرناک ترین انواع فاضلاب ها از نظر زیست محیطی، پساب ناشی از فعالیت کشتارگاه ها می باشد. تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها به جهت وجود مقادیر بالایی از ترکیبات آلی، نوترینت ها و میکروارگانیزم های پاتوژن که قابلیت نابودی بخش قابل توجهی از منابع آبی را دارند، چه از جنبه اخلاقی و چه از جهت کاهش هزینه های مصرف آب به واسطه استفاده مجدد از آن، لازم و ضروری است.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه آب مرغداری مهاب  به روش اسمز معکوس برای آب چاه و نمک زدایی آب چاه برای تامین آب شرب مرغداری تصفیه آب و ضد عفونی آب در سلامتی بهداشت و  موجب حذف آلودگی های آب نهایتا شیرین سازی اب برای مصارف مرغداری می شود.

نحوه عملکرد اسمز معکوس در پکیج تصفیه آب مرغداری

در این روش آب با فشار از میان غشایی گذرانده می‌شود که نیترات و سایر مواد معدنی و بسیاری از مواد شیمیایی و میکروارگانیسم‌ها (عمدتاً باکتری‌ها) را حذف می‌کند. نیم تا دو سوم آب پشت این غشا باقی می‌ماند که به عنوان آب پسمانده (Concentrate) دور ریخته می‌شود. می‌توان پسماند خروجی را مجدداً به سیستم بازگرداند تا در مصرف آب صرفه جویی به عمل آید. اگر پسآب خروجی که نیم تا دو سوم آب را تشکیل می‌دهد در یک سیکل چرخشی وارد شود می‌توان راندمان سیستم را افزایش داد.

همچنین بهترین روش نمک زدائی از آب‌های شور استفاده از فرایند اسمز معکوس می‌باشد، زیرا سیستم پیچیده‌ای نداشته و راهبری آن قابلیت کنترل بیشتری از دیگر روش‌ها دارا می‌باشد و با توجه به توسعه روش‌های پیشرفته تولید غشاهای پلیمری، به‌کارگیری این روش، توجیه بیشتری دارد.

همانطور که می دانید تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها که مخلوطی از آب فرآیند حاصل از خط کشتار و شستشو می باشد شامل حذف مواد آلی با ماهیت متنوع و غلظت های بالا بوده و به همین سبب اصلی ترین آلاینده در این نوع فاضلاب مواد آلی می باشند. مواد تشکیل دهنده ی بار آلی در تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها شامل محتویات شکم، مدفوع، چربی، غذای هضم نشده، خون، مواد معلق، ادرار، گوشت، پروتئین های محلول، کود، سنگریزه و مواد کلوئیدی می باشد.

ورود مستقیم فاضلاب تصفیه نشده کشتارگاه ها به شبکه های فاضلاب شهری به دلیل بالا بودن میزان BOD و COD می تواند مشکلات جدی و عدیده ای را بوجود بیاورد. لذا تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها پیش از ورود به شبکه فاضلاب شهری و تصفیه خانه ها تاثیر بسیار زیادی بر کاهش بار آلی خواهد داشت. رایج ترین روش ها برای تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها استفاده از آشغال گیرها، ته نشینی، انعقاد و لخته سازی، فیلترهای چکنده و فرآیندهای لجن فعال می باشد.

اما شرکت شیمی گستر محیط زیست در سال‌های اخیر با تمرکز بر روی روش های الکتروشیمیایی مانند الکترواکسیداسیون و الکتروکواگولاسیون (EC) که روش های مناسب و تاثیرگذاری برای تصفیه انواع مختلف فاضلاب‌ها به خصوص فاضلاب کشتارگاه ها و فاضلاب هایی که حاوی فلزات سنگین و رنگ ها می باشند، موفق به طراحی سیستم های تصفیه ای با مزایای فراوانی از جمله دوستدار محیط زیست بودن، انعطاف پذیری و تطبیق با شرایط مختلف، مصرف بهینه انرژی، ایمنی بالا، تنوع و قدرت انتخاب برای کارفرما، هوشمند و خودکار بودن سیستم و صرفه اقتصادی شده است.

روش الکتروکواگولاسیون (EC)

فرآیند الکتروکواگولاسیون روشی است که در آن با اعمال جریان مستقیم برق به الکترودهای مستغرق درون فاضلاب، تصفیه صورت می گیرد. جریان الکتریکی موجب انحلال الکترودها درون فاضلاب می شود. یون های فلزی حل شده، در pH مناسب، قادر به تشکیل منعقد کننده های مختلف و هیدروکسیدهای فلزی بوده که موجب ناپایدار و متراکم نمودن ذرات معلق یا ته نشینی و ترسیب آلاینده های محلول می شود.

همانطور که در معادلات بالا نشان داده شد، در خلال فرآیند الکتروکواگولاسیون لخته‌های هیدروکسیدی و گونه های پلیمری ای تشکیل می شوند که به عنوان جاذب و/یا حذف کننده های آلاینده ها عمل می کنند و آنها را از محلول خارج می نمایند. این فرآیند هم از لحاظ بازدهی و هم از نظر اقتصادی نتایج قابل قبولی داشته و استانداردهای مورد نیاز را برای تصفیه انواع فاضلاب ها به خصوص تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها تامین می کند.

پکیج های تصفیه فاضلاب کارواش:

در سال های اخیر همگام با افزایش نرخ سفرهای درون شهری و برون شهری، با رشد فزاینده ی وسایل نقلیه مواجه هستیم. در دنیای امروز آپارتمانی ما، نیاز به شستشوی مکانیزه ماشین ها در کارواش ها چشمگیر شده است که حاصل این نیاز مردم و چرخه اقتصادی، پساب یا فاضلاب تجمعی در کارواش ها می باشد که آلایندگی هایی نظیر گل ولای حاصل از شستشو، مواد شوینده (دترجنت)، چربی وروغن، مواد معلق (TSS) می باشد. آلودگی ناشی از فعالیت کارواش‌ها، با غلظت و تنوع بالای آلودگی‌ها تاثیرات پیچیده‌ای بر منابع پذیرنده پساب دارد. بدون اغراق می‌توان گفت آلودگی حاصل از یک واحد کارواش از یک مجتمع ۲هزار نفری بیشتر است.  نکته حائز اهمیت عدم آگاهی و دانش کافی نسبت به تخلیه فاضلاب آلوده به چاه‌ها، نهرهای عمومی و آب های زیرزمینی می باشد که صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می نماید، این درحالی است که فاضلاب کارواش جزء فاضلاب های صنعتی دسته بندی می شود و با توجه به ماهیت شیمیایی آلوده کننده ای که دارد نمی تواند به صورت خام وارد محیط زیست شود و امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا تمامی واحدهای کارواش مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد از پساب هستند.

براساس آمارهای بدست آمده هر وسیله ی نقلیه به طور میانگین بیش از ۵ بار در سال به واحد های کارواش مراجعه می­کنند، و بطور میانگین حدود ۱۵۰ الی ۲۵۰ لیتر آب شیرین برای این امر اختصاص می­یابد.

چرا تصفیه فاضلاب کارواش ضروری است؟

  • استفاده مجدد برای شستشوی ماشین ها
  •  تخلیه به شبکه فاضلاب مطابق استاندارد محیط زیست
  • کاهش استفاده از مواد شیمیایی مصرفی
  • کاهش سطح زمین مورد نیاز تصفیه خانه
  • سهولت در آبگیری و مدیریت لجن
  • عدم نیاز به اپراتور حرفه ای
  • تجهیزات ساده و راهبری آسان
  • بهره برداری خودکار و پیوسته
  • کاهش تعداد واحدهای فرآیندی تصفیه خانه

روش پیشنهادی شرکت شیمی گستر محیط زیست برای تصفیه فاضلاب کارواش ها انعقاد الکتریکی و شناورسازی الکتریکی می باشد.

انعقاد الکتریکی : استفاده از جریان الکتریسته برای تصفیه آب در سال ۱۸۸۹ در انگلستان به اثبات رسید. در بریتانیا در سال ۱۹۵۶ آب رودخانه با استفاده از یک فرآیند ساده و کاربرد الکترودهای آهن تصفیه و مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۸۴ در لندن تصفیه خانه ای توسط ویک طراحی شد که از روش الکترولیز برای تصفیه فاضلابی که با آب دریا مخلوط شده بود بهره می گرفت. هاریس در سال ۱۹۰۹ در ایالات متحده، تکنولوژی الکتروشیمیایی برای تصفیه فاضلاب با استفاده از الکترودهای آلومینیوم و آهن را معرفی کرد. ماتسون نیز در سال ۱۹۹۵ با استفاده از مکانیسم الکتروشیمیایی دستگاهی را طراحی کرد که در سال ۱۹۴۰ تحت عنوان منعقدکننده الکترونیکی مطرح شده بود. لین در سال ۱۹۹۵ حذف آمونیاک و نیتریت از محلول آبی در راکتور ناپیوسته را بررسی نمود.

کاربرد فناوری های الکتروشیمیایی مانند انعقاد الکتریکی در صنعت آب و فاضلاب بسیار متنوع می باشد. این تکنیک در موقعیت ها و صنایع مختلف در حذف دامنه وسیعی از آلاینده ها به کار گرفته شده است. از جمله موارد کاربرد این فناوری در صنعت آب و فاضلاب می‌توان به تصفیه آب، شکستن امولسیون های چربی و نفت در آب، حذف مواد آلی طبیعی از آب، فلوئورزدایی، حذف ترکیبات سولفاته، تصفیه فاضلاب های شهری و رستوران، حذف فلزات سنگین، حذف آرسنیک، حذف ترکیبات فنلی، تصفیه فاضلاب صنایع لبنی و تولید چیپس، تصفیه فاضلاب صنایع تولید مخمر و خمیر ترش، تصفیه فاضلاب آبکاری فلزات، فاضلاب‌های رخشویخانه‌ها و صنایع نساجی و همچنین تصفیه فاضلاب‌های رادیواکتیو اشاره نمود.

انعقاد الکتریکی که به عنوان لخته سازی الکتریکی نیز شناخته می شود، شناورسازی الکتریکی با استفاده از آند قربانی شونده است که به طور گسترده ای برای حذف ذرات معلق، ترکیبات آلی، رنگ، یون های فلزی و آنیون های غیر آلی و انواع ترکیبات مختلف از آب و فاضلاب مورد بررسی قرار گرفته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا