دستگاه شناور سازی با هوای محلول (DAF)

شناور سازی با هوای محلول (DAF) یکی از پروسه های مهم تصفیه آب، پساب و فاضلاب های صنعتی می باشد که باعث زلال شدن پساب و فاضلاب به علت حذف انواع آلاینده های معلق از آن مانند روغن، گریس، چربی و ذرات کلوئیدی می شود. در سیستم شناورسازی با هوای محلول(DAF) هوا چندین اتمسفر فشار در فاضلاب حل شده، سپس فشار تا حد فشار اتمسفر کاهش می یابد. در نتیجه، حباب های کوچک هوا از محلول آزاد شده به سطح حوضچه آمده و ذرات سبک نظیر چربی و روغن را با خود به سطح هدایت می کنند و توسط پاروهای کف روب جمع آوری می گردند. در این سیستم از مواد منعقد کننده قبل از ورود جریان به قسمت شناور سازی استفاده می گردد. تزریق منعقد کننده توسط فلکولاتور و یا مخازن انعقاد و لخته سازی انجام می گردد. این سیستم در صنایعی مانند نساجی ، لبنی ، چرم سازی ، پالایشگاه ها و صنایع پتروشیمی, صنایع فولاد و نورد سرد و گرم و به طور گسترده ای برای حذف ذرات روغن ، چربی و مشتقات نفتی از آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

طرز کار دستگاه چربی گیر DAF

هوای فشرده به مخزن و محل ذخیره سازی فاضلاب و آب وارد شده و باعث بوجود آمدن حباب در سیال میشوند.

حباب های ایجاد شده در مایع به ذرات کلوئیدی چسبیده و به بالاترین سطح از مایع انتقال پیدا میکنند.

بعد از قرار گرفتن ذرات روغنی و کلوئیدی در سطح آب، با کمک اسکیمرها جمع آوری می گردند.

البته لازم به ذکر است که به منظور افزایش راندمان و کارایی سیستم چربی گیری فاضلاب DAF، بهتر است با توجه به نوع سیال و ذرات معلق در آن از مواد منعقد کننده استفاده گردد. برای اینکار کافیست به پساب ورودی مواد منعقدکننده و پلیمری اضافه شود تا ذرات بی بار شوند. بدین منظور از لوله های مارپیچی استفاده می گردد که از یک طرف مواد منعقد کننده در بخش های مختلف تزریق می گردد و از طرف دیگر مخلوط هوا با مایع تحت فشار جهت اختلاط بهتر به داخل این لوله ها تزریق می گردد.

پکیج های چربی گیر DAF را می توان از نظر شکل به دو دسته اصلی گرد (بازدهی بیشتر) و مستطیلی (زمان ماند بیشتر) تقسیم نمود. زمان ماند مورد نیاز در سیستم های نوع اول تنها ۳ دقیقه می‌باشد اما نوع مستطیلی نیاز به زمان ماندی بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دارد. همچنین یکی دیگر از مزایای بزرگ دسته ی اول (گرد) حرکت مارپیچی آن است.

اجزای چربی گیر صنعتی

صفحه آشغالگیر:

انواع مکانیسم های غربالگری در دسترس است. نکته بسیار مهم در صفحات اشغالگیر سازگاری دقیق طراحی و اندازه ی سوراخ ها با اندازه ذرات معمول مواد جامد معلق می باشد.غربالگری مناسب برای حذف مواد جامد از فاضلاب ورودی بسیار مهم است زیرا:

  • مانع از مسدود کردن و آسیب رساندن به پمپ های فاضلاب، پمپ های بازیافت DAF و پمپ لجن کش می شود.
  • محدودیت بوهای تولیدی توسط تخریب بی هوازی لجن در مخزن DAF
  • حداقل لجن تولیدی در میله های هوادهی در مخزن DAF

پمپ انتقال فاضلاب با فشار مناسب:

این پمپ ها جز عوامل کلیدی در سیستم های DAF هستند. در واقع به دلیل هزینه های بالای تعمیر این نوع پمپ ها، مرحله ی پیش تصفیه پیشنهاد می شود تا از مسدود کردن و آسیب رساندن به آنها جلوگیری به عمل آید.این نوع پمپ ها در دو حالت متفاوت تولید می شوند، تولید پمپ های white water است. این پمپ نه تنها آب را پمپاژ می کند، بلکه هوا را به داخل آب تزریق میکند.

این نوع پمپ ها اغلب نایاب و گران ترند. همچنین، با قرار دادن هوا در پمپ، همیشه خطر ابتلا به حفره حفره وجود دارد که سبب آسیب داخلی می شود روش تولیدی دوم ارزانتر و کارآمدتر است که در آن یک پمپ استاندارد با یک لوله زاویه ای حل کنند هوا ترکیب شده است.

مخزن شناورسازی:

این مخزن جهت جداسازی اب از مواد الاینده است. آب از طریق این مخزن با سرعت اهسته ای جریان می باید و به مواد جامد معلق و سنگین اجازه ته نشینی می دهد و اشیای سبکتر نیز به کمک حباب ها به سمت بالا حرکت میکنند. مخزن شناور براساس کاربرد و زمان مورد نیاز برای حذف آلاینده ها دارای ابعاد متفاوتی است.

شبکه آبگیری لجن:

شبکه های ابگیری لجن معمولا چارچوب های مستطیلی هستند که از صفحات فولادی زاویه دار ساخته شده اند که لجن را به سطح منتقل میکنند. زمانی که این لایه لجن تولیدی در سطح به اندازه کافی ضخیم شود، می توان آن را به سمت قیف جمع اوری هل داد.

مزایای شبکه آبگیری لجن:

• ضخامت لجن را کنترل می کنند.
• لجن خشک کن را تولید می کند.

اجزای چربی گیر صنعتی

اسکیمرها:

بسیاری از سیستم های چربی گیر صنعتی (DAF) به صورتی طراحی شده اند که لجن تولیدی در سطح را در جهت جریان ورودی فاضلاب به بیرون هل می دهند این نوع اسکیمرها، اسکیمر هم جریان نامیده می شوند.

در حالی که تعدادی از سیستم های شناورسازی هوا دارای اسکیمری هستند که در خلاف جهت جریان ورودی فاضلاب کار میکند. به آنها اسکیمر ضدجریان میگویند.

در تصویر زیر می توان نحوه کار اسکیمر هم جریان و اسکیمر ضد جریان را مشاهده نمود. برای کشب اطلاعات بیشتر در خصوص جنس بدنه اسکیمر مورد استفاده در دستگاه چربی گیر صنعتی با کارشناسان مهاب در ارتباط باشید.

یکی از پارامترهای مهم در قیمت چربی گیر صنعتی جنس اسکیمر مورد استفاده می باشد.

بدنه:

بدنه چربیگیر صنعتی DAF با توجه به ماهیت فاضلاب مورد تصفیه، فولاد ضد زنگ SS316 و SS304 یا کربن استیل، گالوانیزه، پلی اتیلنی و فایبرگلاس میتواند باشد.

مزایای پکیج DAF

  •  قابلیت حذف بیش از ۹۹درصد چربی های امولسیونی و آزاد و ذرات معلق
  •  قابلیت حذف بیش از ۷۵ درصد بار آلودگی شیمیایی (COD) پساب
  •  شفاف شدن پساب خروجی دراثر حذف ذرات کلوئیدی
  •  سهولت حمل و نقل و نصب به علت ساخت DAF به صورت پکیج های یکپارچه
  •  قابلیت تولید لجن نسبتا جامد و کم آب
  •  قابلیت حذف دترجنت از پساب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا