تصفیه آب با فیلترشنی

تصفیه آب در طبیعت به روش های گوناگونی انجام میشود که یکی از مهم ترین آنها، حذف مواد ذائد از آب با عبور آن از بستر شن و ماسه ای می باشد. در طراحی و ساخت فیلتر شنی از این رفتار طبیعت الهام گرفته شده است.

فیلترهای شنی در واقع نوعی مخزن می باشند که دارای یک شیر ورودی و یک خروجی و نازل هایی با پوشش شن و سیلیس هستند. ذرات معلق در آب با گذر از فیلتر و نازل پوشیده شده با دانه های شن امکان عبور را پیدا نمی کنند و در نهایت خروجی آب تمیز و تصفیه شده خواهد بود.

از فیلترشنی به عنوان گامی مهم در روند تصفیه آب استفاده می شود.

  سه نوع اصلی فیلترشنی وجود دارد:

 1. فیلترهای شنی سریع (گرانش)

فیلترهای شنی تند واحدهای تحت فشار هستند که اغلب در واحدهای موازی چندگانه مورد استفاده قرار می­گیرند و در اندازه ­ها و قابلیت­های مختلف در دسترس هستند. تعبیه این فیلترها به مساحت نسبتاً کمی احتیاج دارد. جنس دستگاه فیلتر ممکن است از جنس استیل یا فایبرگلاس باشد. غالباً در اندازه ه­ای بزرگتر با پوشش اپوکسی و در انواع کوچکتر با جنس فایبرگلاس هستند.

 • فیلترهای شنی با جریان رو به بالا

در این فیلترها با پخش یکنواخت سرعت جریان آب، فیلتراسیون انجام می­شود. بسته به درجه شن و ماسه (اندازه دانه)، ذراتی به اندازه ۴۰ میکرومتر از جریان حذف می­شوند. ظرفیت های جریان از ۱۱۰ تا ۱۵۰ Lpm تا بیش از ۱۱.۵۰۰ تا ۱۵،۰۰۰ Lpm برای واحدهای مورد استفاده در سیستم های بزرگ تجاری متغیر است.

 • فیلترهای شن آهسته

از این نوع فیلتر بدون افزودن مواد منعقدکننده استفاده می­شود. سرعت جریان آب در این فیلترها بسیار آهسته است که موجب می­شود ذرات بیشتری حفظ شوند، که به نوبه خود فعالیت بیولوژیکی را تشویق می‌کنند. در عرض چند روز، لایه بیولوژیکی شکل گرفته که با نام schmutzdecke شناخته می­شود، قادر به از بین بردن رنگ و کدورت و تعداد زیادی باکتری است.

هر سه روش در صنعت تصفیه آب در سراسر جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد فیلتر شنی

 1. پیش تصفیه R.O
 2. گرفتن فلاگهای تصفیه شیمیایی
 3. استفاده در صاف سازی آب استخرهای شنا
 4. تصفیه پسآب فاضلاب
 5. تصفیه آب کشاورزی
 6. فیلتر شنی برج خنک کن

مزایای تصفیه آب با فیلترشنی:

 1. نصب، نگهداری و تعمیر آسان
 2. قیمت ارزان فیلتر شنی
 3. تنوع بسیار بالا از نظر ظرفیت فیلتر شنی و سرعت عبور آب
 4. قدرت تصفیه آب بالا با حذف ذرات بیشتر از ۱۰۰ میکرون
 5. شستشوی آسان به روش معکوس

طراحی و تولید فیلتر شنی یکی از مهم ترین خدمات ارائه شده توسط گروه صنعتی هفت می باشد که توسط مهندسین با تجربه در حوزه تصفیه آب و فاضلاب صورت می گیرد. به منظور ارائه سفارش طراحی و تولید فیلتر شنی تحت فشار، کند و تند ثقلی و یا خرید فیلترشنی های تولید شده توسط این مجموعه می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید. کارشناسان مجموعه گروه صنعتی هفت مشاوره های لازم را به منظور خرید گزینه مناسب با توجه به محیط و هدف مورد نظر ارائه خواهند داد.

در زیر به تعدادی از فیلترشنی های مختلف با برند های گوناگون میپردازیم

فیلترشنی Perflex

فیلترشنی TPAKS

فیلتر شنی pro filter

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا