آیا نوشیدن آب تمیز از بیماری جلوگیری می کند؟؟؟

همه  مردم در جهان مستحق زندگی بدون قرار گرفتن در معرض بیماریهای ناشی از آب هستند که می تواند منجر به رنج های غیرضروری و مرگ زودرس بشود. با این حال ، هر ده ثانیه یکبار ، فرد از بیماری های قابل پیشگیری ناشی از آب ناسالم می میرد.

هر ساله ۳.۵۷۵ میلیون نفر در اثر عوارض بیماری های ناشی از آب کثیف، ناسالم مثل اسهال جان خود را از دست می دهند. بیشتر کسانی که در معرض بیماری های ناشی از آب ناسالم هستند، کودکان زیر پنج سال هستند – که تقریباً ۶۰ درصد ( معادل۲.۲ میلیون) از کسانی که می میرند، کودکان خردسال هستند. این یعنی یک کودک هر دو دقیقه جان خود را به دلیل مصرف آب آلوده از دست می دهد. با وجود آمار هولناک، یک راه حل وجود دارد و می توانیم تغییر ایجاد کنید. در واقع، ما در حال حاضر تغییر ایجاد کرده ایم. به دلیل تلاش برای تأمین آب سالم، تصفیه شده  از سال ۱۹۹۰ تاکنون ۱.۶ میلیارد نفر دیگر به آب آشامیدنی  سالم دسترسی دارند.

آیا تلاش برای تولید آب در دسترس و تمیز ارزش آن را دارد؟ آیا آب تصفیه شده در واقع می تواند از بیماری های عفونی جلوگیری کند؟ ما یک مرحله و یک بار جواب را بررسی خواهیم کرد.

آب سالم

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، سرویس آب آشامیدنی، به آبی اطلاق می شود که از یک منبع تقویت شده یا بهبود یافته ای که کمتر از ۳۰ دقیقه زمان لازم است تا آنرا جمع آوری کرد، می آید. منبع بهبود یافته آب، آب لوله کشی شده است که توسط لوله های چاله ای یا لوله های معمولی، از چاههای محافظت شده و چشمه ها، پکیج شده و تحویل داده می شود. این تمایز بسیار مهم است زیرا سازمان ملل متحد (سازمان ملل) گزارش می دهد که زنان و کودکان در آفریقا و آسیا به طور متوسط ۳.۷ مایل برای جمع آوری آب کثیف یا ناسالم قدم می زنند.

سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) آب سالم را به عنوان “آبی که در صورت تماس با آن به شما آسیب نمی رساند” تعریف می کند. این شامل آب برای آشامیدنی ، مصارف خانگی، بهداشتی، تولید مواد غذایی یا اهداف تفریحی است.

آلاینده های مضر آب می تواند شامل باکتری ها، ویروس ها، سموم دفع آفات، فرآورده های نفتی، برخی فلزات و متالوئیدها، اسیدهای قوی و سایر مواد باشد.

مشکل های آب ناسالم

۵.۳ میلیارد نفر در جهان به منابع آب تصفیه شده و خالص و عاری از آلودگی دسترسی دارند. ولی متأسفانه، هنوز ۲.۲ میلیارد نفر وجود دارند که نمی توانند به اندازه کافی به آب سالم دسترسی پیدا کنند. WHO / UNICEF گزارش آن دسته از افراد:

  1. ۱.۴ میلیارد نفر می توانند طی یک زمان ۳۰ دقیقه ای (حالت پایه) به آب سالم دسترسی پیدا کنند.
  2. ۲۰۶ میلیون نفر به آب سالم دسترسی دارند اما برای جمع آوری آب نیاز به زمان بیش از ۳۰ دقیقه  دارند. (حالت محدود).
  3. ۴۳۵ میلیون نفر هنوز از چاه ها و چشمه های محافظت نشده استفاده میکنند.
  4. ۱۴۴ میلیون نفرمصرف آب به آب های سطحی بستگی دارند، به این معنی که از رودخانه ها، حوضچه ها یا باتلاق ها استفاده می کنند.

چندین لایه از مشکلات مربوط به عدم دسترسی به آب سالم اعم از اقتصادی تا بهداشتی وجود دارد. زنان و دختران هر روز ۲۰۰ میلیون ساعت را برای دسترسی به آب سالم می گذرانند و مانع از آن می شوند که آن زمان را برای تحصیل ، بازی یا کار بگذرانند. همچنین این بدان معناست که آنها روزانه بسیاری از ساعت ها از صدمات ناشی از حمل ظروف بسیار سنگین آب در معابر خطرناک رنج می برند. از نظر اقتصادی، کمبود آب سالم  جوامع فقیرنشین را گسترش می دهد. از آنجا که به دلیل تلاشهای فوق العاده ای که برای جمع آوری آب انجام می شود، زمان کمتری صرف کار می شود، جامعه به طور کلی از نظر اقتصادی رنج می برد. همچنین پول بیشتری برای هزینه های پزشکی صرف می شود. کودکان به دلیل جمع آوری آب وقت کمتری را در مدرسه می گذرانند و عدم آموزش، جوامع را در چرخه فقر قرار می دهد.

کمبود آب تمیز همچنین می تواند باعث بیماری شود. در یک گزارش ، WHO / یونیسف تخمین زده است که بیش از دو میلیارد نفر آب آلوده به مدفوع را می نوشند. سویه های خطرناک باکتری E. coli را می توان در آب آلوده به مدفوع انسان و حیوان ها پیدا کرد. این می تواند باعث بیماری ناشی از آب ناسالم شود منند اسهال  و خطر مرگ شود.

آیا نوشیدن آب تمیز از بیماری جلوگیری می کند؟؟؟

آیا آب تصفیه شده می تواند از بیماری های عفونی جلوگیری کند؟ مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) می گویند که پاسخ “بله” است. براساس CDC، پروژه هزاره سازمان ملل متحد تعیین کرده است که مرگ و میر ناشی از اسهال پس از در دسترس بودن منابع آب سالم ۲۱ درصد کاهش می یابد. در دسترس بودن آب سالم، تصفیه شده مهم است و می تواند جان مردم را نجات دهد!

این یک حق انسانی است که دسترسی جهانی و عادلانه به آب آشامیدنی سالم ومقرون به صرفه داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا